Grūtniecības nedēļas

Šajā kalendārā apskatīsimies, kas notiek ar Tevi un Tavu gaidāmo mazuli katrā grūtniecības nedēļā.

Gandrīz neviena sieviete precīzi nevar noteikt dienu, kad ir iestājusies grūtniecība, pat ja ir bijis tikai viens seksuālais kontakts, jo spermatozoīdi, veselas sievietes mikroflorā, spēj nodzīvot līdz 3 dienām.  Lielākā daļa sieviešu uzskaita menstruāciju ciklu un precīzi var nosaukt pēdējo menstruāciju laiku, tāpēc ārsti grūtniecību sāk skaitīt no šī brīža - pēdējo menstruāciju pirmās dienas. Šajā laikā sākas pirmā grūtniecības nedēļa. Vidēji grūtniecība ilgst 280 dienas, tātad 40 nedēļas.

Izmantotā literatūra:

www.vecakiem.ucoz.lv
www.mama.ru
www.materinstvo.ru

Eniklopēdija vecākiem (Jumprava, 2006)
Četrdesmit nedēļas kopā ar Nelliju (Valters un Rapa, 2008)

Lai iegūtu sīkāku aprakstu , noklikšķiniet kalendārā uz Jums nepieciešamo nedēļu

1.nedeļa

- Tu vēl neesi stāvoklī, jo šajā laikā Tev ir sākušās kārtējas mēnešreizes, bet organisms mēnešreižu laikā sāk gatavoties iespējamai grūtniecībai. Olnīcā nobriest olšūna, kura gatavojas apaugļoties.

2.nedeļa

– Organisms gatavo vienu ( vidēji sievietes organismā to ir 300 000) olšūnu ovulācijai, kas parasti notiek menstruālā cikla 12. - 14. dienā, šis ir laiks, kad lielākajai daļai sieviešu iestājas grūtniecība.

Olšūna atbrīvojas no olnīcas un nonāk olvadā, kur tā satiekas ar vienu spermotozoīdu (retos gadījumos ar 2), kurš apaugļo olšūnu. Pāc tam spermatozoīds iziet caur olšūnas membrānai un abu šūnu kodoli saplūst. Šūnai daloties sāk veidoties jauns organisms.

3.nedeļa

– Ir notikusi olšūnas apaugļošanās, tā rezultātā ir izveidojusies zigota – Tava mazuļa pirmā un pati galvenā šūna. Pirmajās dienās tā ļoti aktīvi sāk dalīties. Šīs nedēļas beigās auglis sastāv tikai no šūnām un tā izmērs ir aptuveni 0.15mm. Lai arī tas ir tik mazs ar augli notiek globālas pārmaiņas. Šajās laikā auglis nonāk līdz dzemdei, kur auglis iznīcina nelielu gļotādas laukumu un citus dzemdes audus, lai tur ērti iekārtotos. Šo procesu dēvē arī par implantāciju.

4.nedeļa

– Var rasties satraukums, lielāks nogurums, krūšu gali var palikt jutīgāki, piebriest piena dziedzeri, bet ap šo laiku Tu gaidi savas kārtējās mēnešreizes un šos sindromus vari norakstīt uz tām. Ja tās nesākas 1. doma ir par grūtniecību. To var noskaidrot veicot grūtniecības testu. Ja tas ir pozitīvs- Apsveicam Tu esi stāvoklī!

- ap augli izveidojas augļūdeņu burbulis, kurš aizsargās topošo mazuli visu grūtniecības laiku. Sāk veidoties placenta un nabassaite, kas ļauj embrijam kustēties un peldēt augļūdenī. Placenta visu grūtniecības laiku apgādās Tavu bērniņu ar skābekli un nepieciešamajām uzturvielām, kā arī aizsargās no ķīmisku vielu nokļūšanas mazuļa asinīs vai ja topošā māmiņa saslims pasargās mazuli no slimību mikrobiem. Placenta pilnībā noformēsie grūtniecības 12. nedēļā.

5.nedeļa

– var parādīties izteiktākas grūtniecības pazīmes – slikta dūša, reibonis, nogurums, biežāka urinēšana.

-embrijam sāk veidotie mugurkauls, sirds, centrālā nervu sistēma. Sāk cirkulēt asinis un funkcionēt aknas. Embrijs ir aptuveni 1.25 mm liels.

6.nedeļa

– sievietes dzemde palielinās, bet ārēj to nevar pamanīt. Ja šī nav pirmā grūtniecība, tad sieviete, esot bez drēbēm, var pamanīt vēdera formas izmaiņas, bet citiem tās vēl ir nepamanāmas. Krūtis ir jutīgas un piebriest- vajadzētu sākt piemeklēt veļu, kas nespiedīs un nekairinās jau tā jutīgās krūtis. Labākais laiks doties pirmajā vizītē pie ārsta.

- auglis ir paaudzies, tas ir 2-4 mm, aptuveni ābola sēkliņas lielumā. Ir sācies pats galvenais posms augļa attīstībā – Embrionālais. Parādās kāju un roku aizmetņi, sāk attīstīties smadzenes. Šajā laikā embrijs ir ļoti uzņēmīgs pret visiem negatīvajiem faktoriem, var sākt attīstīties iedzimtie defekti.

7.nedeļa

– vēl joprojām var mocīt rīta nelabumi, reibt galva un būt ģībonis. Svarīgi ir nepārpūlēties un atpūsties. Var mazliet palielināt uzņemto kaloriju skaitu, bet ne tukšo, piemēram, apēdot šokolādi, bet gan ēst vairāk augļus un dārzeņus.

- embrijs aug neticami ātri un ja nedēļas sākumā tas ir 4-5 mm liels, tad nedēļas beigās tas jau 11-13 mm liels (aptuveni zirņa lielumā). Turpina attīstīties kāju aizmetņi, roku aizmetņi ir paaugušies un ir sadalīti 2 daļās ar elkoni. Parādās bronhu aizmetņi, jau ir redzamas actiņas un nāsis, formējas zarnas un kuņģis.

8.nedeļa

– pirms grūtniecības Jūsu dzemde bija dūres lielumā, šobrīd tā ir greifrūkta lielumā. Dzemdei augot bieži parādās vēl viena nepatīkama lieta - dzemde sāk spiest uz nervu, kas atrodas gurnos, tāpēc var mocīt ļoti stipras sāpes gurnos, kājas augšējā daļā vai pie "astes kaula". Diemžēl, ar šo parādību neko nevar darīt. Vienīgi var nedaudz atvieglināt sāpes, ja apguļās uz pretējā sāpei sāna, tad dzemde nedaudz noslīd nost no šī nerva.

- embrijs turpina strauji augt, tas ir 1.4-2 cm liels un sver aptuveni 1 g. Turpina attīstīties plaušas un bronhi, parādās neliels deguns, plakstiņi uz acīm un sāk formēties auss (gan iekšpusē, gan ārā). Rociņas ir vēl paaugušās un tās jau var locit elkoņos.

9.nedeļa

– vēl joprojām var būt nogurums un miegainība, kā arī slikta dūša.

- Tavs bērniņš sāk kustēties. Galviņas forma mainās un arvien vairāk tā līdzinās cilvēka galvai. Veidojas kakls, var ieraudzīt pirkstiņus,gan rokām, gan kājām, bet tos vēl savieno plēvīte. Mazulis ir olīvas lielumā – apmēram 2,2-3 cm liels un sver aptuveni 3 g.

10.nedeļa

– No malas vēl nevar redzēt, ka esi stāvoklī un nav nepieciešams nēsāt grūtnieču drēbes, bet būtu labi vilkt apģērbu, kurš neapspīlē vēderu un ļauj brīvi kustēties. Kā arī vajadzētu piemeklēt atbilstošu veļu.

- Mazuļa augums ir 3.1 - 4.2 cm un svars – 4 – 5 g. Šīs ir embrionālās stadijas beigas, pamats ir izveidots un sāk veidoties nianses. Turpmāko laiku dēvē par augļa stadiju. Veidojas ģenētiski raksturīgie parametri.

11.nedeļa

– sāk pāriet nelabums un nogurums, dažām pat parādās enerģijas pieplūdums. Tava vielmaiņa ir palielinājusies par 25%. Palielinoties asinscirkulacijai Tu vairāk svīsti, tas ir normāli, dzer vairak ūdeni. Ir pēdējais laiks dotie pie ārsta!

-galviņas izmērs sastāda pusi no auguma. Sāk veidoties ārējie dzimumorgāni, bet tos vēl ir grūti saskatīt. Bērniņam vairs nav astīte, ir izveidojies kakls, pirkstiņi un sāk veidoties nadziņi. Pēc izmēriem bērniņš atgādina nelielu citronu, sver aptuveni 8 g un ir 4.4 - 6 cm garš.

12.nedeļa

– iespējams, ka esi pieņēmusies svarā jau par 3.5kg, kas ir pilnībā normāli. Krūtis arī ir palielinājušās un turpinās palielinaties, tāpēc šis ir īstais laiks iegādāties atbilstoša izmēra krūšturi.

- auglim ir izveidojušies visi orgāni, tagad tie turpinās augt un attīstīties. Pamazām cietē skeleta kauli, attīstās muskuļi. Bērniņs kustās jau ļoti aktīvi, bet Tu šīs kustības vēl nejūti, gadījumā, ja Tev liekas, ka tomēr jūti kustības, zini, ka tās ir tikai un vienīgi vēdera gāzes. Ar speciālu aparātu jau var dzirdēt bērniņa sirdspukstus. Mazulis ir aptuveni 6 cm garš un sver 9 – 14 g.

13.nedeļa

– daļai sieviešu jau ir parādījies neliels vēderiņš, izņemot gadījumus, kad toksikozes dēļ sieviete ir zaudējusi svaru. Pamazām atgriežas agrākā enerģija. Pārliecinies vai krūšturis labi balsta piebriedušās krūtis.

- mazuļa organisms ir pilnībā izveidojies - viņam ir visi orgāni, muskuļi un kauli. Turpmāk viņš vienīgi augs. Mazulis sver vismaz 20 g un ir 9 cm garš (aptuveni persika lielumā). Mazulītis izdara tveršanas kustības, rauc pieri un šķielē.

14.nedeļa

– psiholoģiski topošā māmiņa sāk justies daudz labāk. Dzemde paceļas uz augšu vēdera dobumā. Uz vēdera sāk parādīties tumša līnija (linea negra).

- aktīvi attīstās mazuļa mugurkauls, formējas muskuļu sistēma, veidojas zobu dobumi un matu folikuli. Sirdspuksti ir stipri un aptuveni 2x ātrāki par pieauguša cilvēka sirdspukstiem. Mazuļa augums ir 7 - 9 cm, svars - 43 g.

15.nedeļa

– šajā laikā droši vari paziņot apkārtējiem par savu grūtniecību. Apkārtējie sāks vairāk rūpēties par Tevi, izbaudi to! Ja uzmanīgi pataustīsi vēderu jutīsi, ka dzemdes augšējā daļa atrodas aptuveni 7.5 cm zem nabas.

- mazuļa augums ir 9 – 10 cm, svars aptuveni 70 g. Mazulis jau veic peldošas kustības un grozās, kas nodrošina muskuļu un locītavu nostiprināšanos. Šajā laikā formējas pats sarežģītākais orgāns – smadzeņu garoza. Smadzeņu šūnas sāk dalīties un smadzenēs parādās rievas.

16.nedeļa

– dzemde arvien aug un nu jau tā ir kā neliela melone. Šobrīd noteikti būs nepieciešams brīvāks apģērbs. Ja jūti, ka biksītes sāk ritināties no vēdera uz leju - ir laiks iegādāties speciālu grūtnieču veļu, kas nespiedīs vēderu un būs elastīgas un pielāgosies augošajam vēderiņam!

- mazuļa augums ir 12 cm, svars 100 – 120 g. Bērniņš jau prot noturēt taisni savu galviņu. Prot norīt, zīst un pat purksķēt un spļaudīties, kā arī ieplest roku un kāju pirkstiņus. Mazulis ķeras pie visa, ko var aizsniegt, spēlējas ar nabassaiti, ar rociņām un kājiņām.

17.nedeļa

– māmiņas sirds darbojas par 40% vairāk. Paaugstināta asinscirkulācija var sagādāt tādas neērtības kā smaganu un deguna asiņošanu. Ir biežāka vajadzība apmeklēt tualeti. Dzemde ceļas arvien augstāk, nu tā ir
3,8 – 5 cm zem nabas.

- mazulīša svars ir ap 140 g, viņs ir tik liels, lai ietilptu Tavā plaukstā, apmēram 11 – 12 cm. Actiņas un ausis ir īstajā vietā, ir izveidojušās skropstas un uzacis. Ķermeni un seju klāj biezas pūkas (lango), tās pasargās mazuļa ādu no izmirkšanas! Ādiņa ir tik plāna, ka tai cauri var redzēt mazuļa asinsvadu sistēmu.

18.nedeļa

– daudzas toposās māmiņas šajā laikā sāk just mazuļa kustības. Dzemde aug, tāpēc atpūta guļus stāvoklī var kļūt apgrūtinoša, lai kaut nedaudz to atvieglotu, centies atrast optimālo pozu, liec nelielu spilvenu zem kājām un krūtīm vai starp ceļiem.

- mazuļa augums ir aptuveni 13 cm un viņa svars ir 150 – 200 g. Sāk veidotie piena zobu emalja. Turpina formēties augļa dzimumorgānu sistēma, kā arī formējas kāju un roku pirkstu falangas un ir izveidojies raksts uz pirkstu spilventiņiem, kas veido katra cilvēka unikālo pirkstu nospiedumu.

19.nedeļa

– var parādīties jauni grūtnieces simptomi: aizcietējums, anēmija, elpas trūkums, krampji, sāpes mugurā, palielinata ēstgriba. Ieteicams gulēt uz labā sāna. Jāsaudzē mugura, nevajadzētu valkāt augstpapēžu kurpes. Lai atslogotu muguru var sākt piemeklēt grūtnieču jostas!

- mazuļa augums ir 15 – 16 cm, svars aptuveni 250 g. Taukaudi nogulsnējās zem ādas dažādās ķermeņa daļās, it īpaši kakla un krūšu rajonā. Āda gan vēl ir sārta un krunkaina, jo zemādas tauku kārtiņa ir plāna. Ķermenis kļūst tvirtāks. Mazulim aiz piena zobu aizmetņiem veidojās pastāvīgo zobu aizmetņi.

20.nedeļa

– Tu esi grūtniecības pašā viducī! Pašsajūta sāk uzlaboties, ādas un matu stāvoklīs kļūst labāks. Tu pati un apkārtējie pamanīs cik labi Tu izskaties! Var sākt parādīties strijas(brūnganas vai sārtas svītras) uz vēdera, gurniem, krūtīm un augšstilbiem.

- mazulis sver nedaudz vairāk par 300 g un viņa augums ir 25 cm. No ādas šūnām un biezajām pūkām, kas klāj mazuļa ķermeni sāk veidoties balta, biezpienveida masa (vernix caseosa) , kas aizsargās mazulīša ādu no izmirkšanas un citiem blakusefektiem, kā arī dzemdību laikā. Turpina augt mati un nagi. Mazuļa rociņas prot satvert un viņš vicinās ar tām.

21.nedeļa

– nākamajās 10 nedēļās Tu strauji pieņemsies svarā. Var mocīt murgi vai arī sapņi ir ļoti dzīvi. Krūtis ir krietni piebriedušas un ir nepieciešams nēsāt ērtu ,atbilstošu izmēram, veļu. Ja līdz šim nerunāji ar savu bērniņu ir īstais laiks sākt to darīt. Svarīgi lai arī pārējie ģimenes locekļi sarunājas ar mazuli, tad pēc dzimšanas viņš spēs atpazīt viņu balsis!

- Mazulis ir apmēram 26 cm garš, uz šo brīdi mazuļa augums ir puse no dzimšanas auguma. Vīņš ir uzsācis savus „pirmos soļus”- kūleņo, spārdās, iepazīst savu apkārtējo pasauli. Mazuļa dzirde ir tik labi attīstījusies, ka viņš dzird Tavu balsi, kā arī, ja apkārtējie sarunājas ar viņu.

22.nedeļa

– nu vairs nav iespējams noslēpt grūtniecību, jo puncītis ir labi redzams. Neaizmirsti valkāt atbilstošas, ērtas,brīvas drēbes un veļu. Saudzē muguru! Ja kaut kas ir jāpaceļ, sliecies ceļos un cel, nevis liecies caur muguru! Kāpjot ārā no gultas nedari to ceļoties caur muguru, bet pagriezies uz sāniem, apsēdies un tikai tad celies. Par to vairāk tev pastastīs vecmāte vai ārsts!

- Mazuļa augums ir apmēram 27,5 cm, svars 370 – 420 g. Mazais kustas ļoti aktīvi - te guļot ar galvu uz leju, te noguļoties parelēli grīdai un Tavas izjūtas viņu nemaz neuztrauc Kājiņas ir attīstījušās proporcionali ķermenim.

23.nedeļa

– ap šo laiku jau var sajust Braksona kontrakcijas – dzemde trenējas dzemdībām un vienlaikus masē mazuli. Dzemde tagad atrodas virs nabas.

- mazulis sver 450 – 500 g ,augums ir 28 cm. Bērniņš aktīvi kustās un reaģē uz pieskarieniem un skaņām. Mazulis vairākas reizes dienā trenē plaušas, ieelpojot un izelpojoa augļa ūdeni.

24.nedeļa

– šajā laikā tētis varētu sadzirdēt sirdspukstus, pieliekot ausi pie vēdera, taču ir jaatrod īstā vieta. Ir laiks ar vecmāti izrunāt dzemdību plānu.

- Mazuļa augums ir apmēram 30 cm, svars 600 g. Turpinas attīstīties smadzenes. Lielāko dienas daļu bērniņš guļ (16-20 h). Galviņa vairs nav tik liela un ķermenis ir gandrīz kā jaundzimušam. Visi dzīvībai vajadzīgie orgāni ir nobrieduši un funkcionē. Nenobriedušas ir tikai vēl plaušas.

25.nedeļa

– dzemde atrodas 25 cm virs kaunuma kaula. Un turpmāk ar katru nedēļu tā pacelsies par 1 cm. Pēc šī mērījuma var noteikt mazuļa attīstību. Ja dzemde atrodas zemāk ir iespējams, ka kavējas mazuļa attīstība, bet ja tā ir augstāk par normu, iespējams, ka ir pārlieku daudz auglūdeņa. Iemeslu visām novirzēm var būt daudz un dažādi, par tiem lemj ārsts.

- Mazulis ir aptuveni 32,5 cm un sver ap 700 g. Ar katru dienu mazuļa kauli kļūst stingrāki un muskuļi kļūst stiprāki. Āda kļūst arvien mazāk caurspīdīga un mazāk krunkaina. Attīstās smadzeņu šūnas un nervi, tie kļūst aizvien komplicētāki. Veidojoties smadzeņu rievām, nobriest tās smadzeņu šūnas, kurās vēlāk notiks domāšanas procesi.

26.nedeļa

– ir normāli, ja vakarpusē ir nedaudz sapampušas kājas, bet no rīta sapampums ir pazudis. Būtu jākonsultējas ar ārstu, ja satūkums paliek arī no rīta, vai sapamst vēl vairāk. Lai izbēgtu no tūskas, centies mazāk uzturā lietot sāļus ēdienus, vairāk dzert ūdeni.

- Mazuļa augums ir 34cm un svars sasniedz 750 – 800 g. Augļa hipofīze pāriet uz augšanas funkciju, līdz šīm par bērniņa augšanu atbildēja mātes hormonālā sistēma. Mazulītis pirmo reizi paver plakstiņus. Turpmāk guļot tie būs aizvērti, bet nomodā mazulis tos mirkšķinās. Pieliekot roku pie vēdera, mazulis uz to atbild ar kustībām.

27.nedeļa

– Tavs svars var būt pieaudzis par 7 – 10 kg. Vidēji sieviete grūtniecības laikā pieņemas svarā par 11 -13kg. No krūtīm var sākt izdalīties pirmpiens. Vari sākt iegādāties mazuļa pūriņu, jo vēlāk iepirkšanās var likties apgrūtinoša.

- mazulim veidojas zemādas tauki, tie palīdzēs noturēt vienmērīgu ķermeņa temperatūru. Ap šo laiku, bērniņš pagriežas ar galvu uz leju, bet, ja gaidāms pirmais mazulis, viņš vēl var būt ar galvu uz augšu. Bet viņam vēl ir pietiekoši laika, lai pagrieztos, tāpēc nevajag uztraukties. Augums ir 36 cm, svars – 900 g.

28.nedeļa

– dzemde pacēlusies par 28 cm. Placentas svars ir ap 400 g. Var parādīties ādas nieze vēdera rajonā, jo katru dienu āda stiepjas arvien vairāk. To nedaudz atvieglot palīdzēs speciāli krēmi un eļļas.

- šajā laikā jau ir grūti nepamanīt mazuļa kustības. Nobriest palaušu alveolas. Mazuļa svars ir 1000 – 1150 g un augums ir 36-37 cm.

29.nedeļa

– atkal var parādīties nogurums. Svarīgi ir pēc iespējas vairāk atpūsties. Ja tomēr noguruma sajūta saglabājas pēc atpūtas, vai ja jūties nomocīta, ziņo par to ārstam, jo tas var liecināt par anēmiju, ko visbiežāk rada dzelzs trūkums organismā.

- mazulis vairāk vai mazāk ir iemācījies regulēt savu ķermeņa temperatūru. Par sarkano ķermenīšu izstrādi viņa organismā pilnībā atbild viņa kaula smadzenes. Katru dienu mazais augļūdenī izvada urīnu, apmēram 0,5l.
Mazuļa svars ir 1,3 kg un augums- 38 – 38,5 cm.

30.nedeļa

– dzemde nu jau atrodas tik augstu, ka diafragma spiež uz sirdi. Un spiež tik spēcīgi, ka sirds var mainīt savu atrašanās vietu, bet pēc dzemdībām, sirds, atkal nostāsies savā vietā. Atrast pozu miegam var kļūt aizvien grūtāk, var sākt mocīt bezmiegs.

- mazuļa augums ir ap 40 cm, svars – 1,4 – 1,5 kg. Mazulis prot paraustīt plecus, saspiest rokas dūrītēs un prot pastiepties. Bērniņa seja ir pilnībā attīstījusies. Ir izaugušas skropstas un uzacis.

31.nedeļa

– vēderiņs ir krietni paaudziesun var mocīt mugurassāpes. Svarīgi izvēlēties apavus bez augstiem papēžiem, ērtas, brīvas drēbes, atbilstošu veļu. Vari iegādāties grūtnieču jostu, kas palīdzēs balstīt vēderu un noņemt slodzi no mugurkaula.

- augums ir ap 40 - 42 cm, svars ap 1600 g. Acu zīlītes spēj reaģēt uz gaismu un tumsu. Mazulis strauji pieņemas svarā. Viņš spēj orientēties telpā. Ir labi attīstījušās elpošanas un rīšanas funkcijas, kā arī kustību ritms.

32.nedeļa

– dzemde nu jau ir pacēlusies par 32 cm virs kaunuma kaula. Biežākas un ilgākas var būt Braksona kontrakcijas, tās labi jūt arī mazulis!

- mazuļa augums ir 43 cm, svars – ap 1,8 kg. Zem ādas joprojām veidojas balto tauku slānis, kas ādu padara mazāk caurspīdīgu. Plaušas vēl joprojām nav nobriedušas, tajās nav pietiekami surfaktanta - viela, kas ļauj ieplūst un izplūst gaisam. No mazuļa sejas ir pazudušas gandrīz visas grumbiņas.

33.nedeļa

– šobrīt Tu jau spēj atšķirt mazuļa kustības – vai iedunkā ar elkoni, vai iesper ar kājiņu. Līnija uz vēdera kļūst aizvien tumšāka, bet pēc dzemdībām tā pazudīs.

- augums ir ap 44 cm un svars 2 kg. Mazulim vēderā vairs nav tik daudz vietas, tādēļ kustības ir ierobežotas un māmiņai var liktie, ka mazulis kustās mazāk. Mazulītis jau prot fiksēt skatienu.

34.nedeļa

– pēdējais laiks apmeklēt pirmsdzemdību nodarbības. No šī laika nav ieteicama dzimumdzīve, tas var iztraucēt mazuļa mieru un viņš var pagriezties un ieņemt dzemdībām neatbilstošu pozu. Iespējams ārsts nosūtīs Tevi uz pēdējo ultrosonogrāfiju.

- šobrīd (no 34. – 37. nedēļai) mazulis, kā vēl nekad, ir gatavs dzemdībām. 8% no ķermeņa masas ir tauki, āda ir rozā krāsā. Bērniņš ir pilnībā attīstījies, ķermenis ir kļuvis proporcionāls. Augums ir ap 45 cm un svars jau var būt 2,3 kg.

35.nedeļa

– pēdējais laiks apmeklēt pirmsdzemdību nodarbības. No šī laika nav ieteicama dzimumdzīve, tas var iztraucēt mazuļa mieru un viņš var pagriezties un ieņemt dzemdībām neatbilstošu pozu. Iespējams ārsts nosūtīs Tevi uz pēdējo ultrosonogrāfiju.

- šobrīd (no 34. – 37. nedēļai) mazulis, kā vēl nekad, ir gatavs dzemdībām. 8% no ķermeņa masas ir tauki, āda ir rozā krāsā. Bērniņš ir pilnībā attīstījies, ķermenis ir kļuvis proporcionāls. Augums ir ap 45 cm un svars jau var būt 2,3 kg.

36.nedeļa

– ārsts vai vecmāte no šī brīža būs jaapmeklē biežāk, reizi 7-10 dienās. Visbiežāk, ja ir pirmā grūtniecība šajā nedēļā vai tuvākajā laikā vēders noslīdēs uz leju un Tu sajutīsies daudz labāk, būs vieglāk elpot, bet radīsies vajadzība biežāk urinēt.

-šajā laikā bērniņa vaidziņi ir kļuvuši apaļi, tie ir labi attīstījušies, jo mazais visu laiku zīž savus roku pirkstiņus, tādā veidā gatavojoties barošanai. Pēc nakšanas pasaulē viņam būs jāpapūlas, lai tiktu pie ēdiena. Galvaskauss ir diezgan mīksts. Iespējams, ka dzemdību laika tas tiks nedaudz saspiests. Augums ir ap 48 – 49 cm, svars – 2,8 kg. Galvaskausa diametrs — apmēram 9 cm.

37.nedeļa

– sieviete šajā laikā var sajust spēka pieplūdumu, rodas vēlme sakārtot mājas – tā saucamā „ligzdas vīšanas” sajūta. Tomēr nepārpūlies, jo šis spēka pieplūdums vairāk ir domāts tieši dzemdību laikam.

- mazuļa augums ir 49cm, svars aptuveni 2,9 - 3 kg. Augļūdens tilpums ir 0,5 – 1,5 l. Zarnas ir pildītas ar pirmajiem izkārnījumiem (mekoniju). Tie izdalīsies pēc dzemdībām līdz ar pirmajām zarnu kustībām. Pēdējās nedēļās bērna virsnieres vairāk producē hormonu kortizonu, kā iespaidā noris procesi, kuri ļauj atverties plaušām un tās sagatavo pirmajai ieelpai.

38.nedeļa

– lielākajai daļai grūtnieču parādās tūska kājā, lai to mazinātu, atpūšoties centieties kājas pacelt uz augšu. Varbūt jūtat dīvainu sanošu sajūtu makstī, jo viņš kustina galvu pret Jūsu vēdera lejasdaļas muskuļiem. Iegurņa saites sasniedz maksimālo elastības pakāpi, ļaujot izplesties iegurņa un krustu locītavām.

- mazuļa augšanas tempi un pieņemšanās svarā ir samazinājusies. Mazuļa āda ir gluda un mīksta, tā vēl joprojām klāta ar plānu kārtiņu sierveida ziedes. Mazulis ir pieradis pie tā, ka viņu cieši aptver dzemde, kas reizēm saraujas un atslābst. 80% bērnu dzimst apmēram desmit dienas pirms 280. dienas.

39.nedeļa

– dzemdību ceļi gatavojas lielajai dienai - dzemdībām, var pastiprināties gļotaini izdalījumi, bet tie neradi niezi un diskomfortu. Arvien vairāk tevi nodarbina doma - kādas tad būs dzemdības, vai tikšu ar to galā? Var parādīties bailes. Pats galvenais ir nomierināties un saprast, ka tuvojas grūta, bet tik īpaša diena - Tava bērniņa nākšana pasaulē!

- mazulis sver apmēram 3,2 – 3,3 kg, augums ir ap 50 - 51 cm. Bērniņs kustās arvien mazāk, bet nevajag satraukties. Seko līdzi bērniņa kustībām, dienas laikā mazulim vajadzētu veikt 10 kustības. Ja tomēr raizējies,pastāsti par to ārstam, viņs varbūt liks veikt ultrosonogrāfiju, kurā būs redzams augļūdens daudzums, poza. Tas palīdzēs novērtēt kā mazais jūtas.

40.nedeļa

– dzemdību laiks ir no 38. – 40. nedēļai. Ik pa laikam Tu sajutīsi sāpes vēderā un satrūksies vai tik tas nav signāls, ka ir sākušās dzemdības. Par dzemdībām liecinās arvien garākas un ilgākas kontrakcijas ar noteiktu intervālu, parādīsies tekoši augļūdeņi un nelieli asiņaini izdalījumi.

- Tavam bērniņam ir laiks nākt pasaulē. Viņš ir kļuvis pilnīgs un apaļš, viņa organisms ir nobriedis. Mazulis atrodas dzemdes lejasdaļā un ir atspiedies pret atslābušo, daļēji pavērto dzemdes kakliņu. Bērnam ir izveidojušās plaukstas pamatnes krokas. Ar saviem garajiem nadziņiem viņš var saskrāpēt sev seju. Drīz mazulis atstās pazīstamo patvērumu un viņam būs vajadzīga mīlestība un rūpes.
APSVEICAM, TU ESI KĻUVUSI PAR MĀMIŅU!